•   est
  •   rus
Abi

Milano vaatamisväärsused

Milano ei kuulu Euroopa mõistes tänapäevaste suurlinnade hulka. Kuigi seoses maailmanäitusega EXPO2015 on asjad paremuse poole liikunud – tekkinud on palju toredaid uusi ehitisi ja mõned piirkonnad on taaselustunud, leiab siiski ka mahajäetud piirkondi. Sellele vaatamata on Milano üks maailma moepealinnu. Siin saate näha mitte ainult kaunist arhitektuuri, vaid ka nautida unustamatuid ostukogemusi.

Milano peamised vaatamisväärsused, mida giidide arvates tasub külastada.

Duomo

Duomo on Milano kuulsaim vaatamisväärsus. Milano kuulsat gooti katedraali näete kohe kui Duomo peatuses metroost väljute. Katedraali hakati ehitama XIV sajandil. Arvukate skulptuuride ja detailide tõttu võttis ehitus aega üle 400 aasta. Täna on see Itaalia suuruselt teine pühakoda.

Põnev fakt on, et 1805. aastal krooniti Napoleon Bonaparte Duomos Lombardia kuningaks. Katedraali fassaad on valgest marmorist. Katedraali tasub ka sisse astuda (sissepääsupilet maksab 3,5 €) ja minna katusele vaateplatvormile. Sealt saate parema ülevaate sadadest katusel olevatest kujukestest ja imetleda Milano imelist panoraami.

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo on üks suurimaid väljakuid terves Itaalias, millel pidevalt elus kihab. Koha populaarsuse ja monumentide väärtuse tõttu töötavad turvateenistused siin 24/7. Korda valvavad nii politseinikud, sandarmid kui isegi sõjavägi.

Itaallaste väitel kõnnivad moodsaimalt riietuvad daamid ja härrad just Milano tänavatel ja väljakutel. Kui teil veab, võite kohtuda välismaa modellidega ja pildistada kuulsas Emanuele II galeriis ostlevaid Itaalia sõuäri staare.

Vittorio Emanuele II galerii

Vittorio Emanuele II galerii on kohe Duomo kõrval ning on Milano tähtsuselt teine sümbol. Majesteetlik hoone peidab endas luksuslikku kaubanduskeskust. Kõrvalasuvad hooned pärinevad XIX sajandist. Lisaks eksklusiivsetele kauplustele on siin ka mitu restorani ja alles hiljuti oli veel ka McDonald's (nüüd on see ümber kolitud mõnisada meetrit eemale teise majja). Kogu hoone on viimaste aastate jooksul renoveeritud. Linn ei olnud galerii rekonstrueerimisest eriti huvitatud ja seetõttu avaldati survet Milano moemajadele.

Vittorio Emanuele II galeriis on esindatud sellised moebrändid nagu Prada, Versace, Louis Vuitton, Giorgio Armani, Gucci, Brics, Rizzoli, Tod's ja Church's. Samuti on seal Swarovski kauplus ja mitu üsna kallist restorani laudadega, mis paiknevad nii ruumi keskel kui galerii klaaskatuse all. Vittorio Emanuele II galerii vahetus naabruses on Ferrari salong. Seal saate näha ühte Ferrari mudelit, mis osales F1 võidusõidul. Loomulikult saab poest osta ka brändisuveniire.

La Scala

Kuulus ooperiteater La Scala asub Piazza della Scala väljakul. Pileteid on sinna väga raske saada, aga õhtuti saab imetleda kuulsusi, kes tulevad siia ilusate autode ja rikkalikult kaunistatud kleitidega. Piki La Scalat sõidavad ajaloolised trammid – mõni neist on lausa 100 aastat vana!

Santa Maria delle Grazi basiilika

Basiilika asub Duomo poolt tulles Corso Magenta lõpus. Siin saate näha Leonardo da Vinci kuulsat maali «Püha õhtusöömaaeg», mis kanti UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Basiilikat saab külastada hommikust keskpäevani või kella 15.00 kuni 19.00. Kui aga Meister Leonardo maali tahate näha, mis enamasti ongi külastuse peapõhjus, soovitame oma käigu ette broneerida, kuna soovijaid on üsna palju.

Castello Sforzesco ehk Sforza kindlus

Majesteetlik Sforza kindlus pole pelgalt üks Milano mälestusmärke, vaid seda võib pidada ka orientiiriks Itaalia ajaloo kõige olulisemate etappide analüüsimisel: renessanss, humanism, Austria ülemvõim ja Napoleoni piiramine. See oli koduks ka kõigi aegade mõjukaimatele Itaalia dünastiatele Viscontidele ja Sforzadele.

Kindlus ehitati XIV sajandil punastest tellistest ruudu kujulise plaani järgi. Keskel on suur sisehoov ja nurkades tornid. Lossi peavärava ees on suurepärane tänapäevane purskkaev, kus turistid kuumadel suvepäevadel jalgu puhkavad. 2015. aastal ehitati siia Milanos toimunud EXPO 2015 infopaviljon.

Hoovide ja kõigi väliselementide, muuhulgas kuiva vallikraaviga saate tutvuda tasuta. Lisaks kindlusele saate külastada ka selles asuvaid muuseume: iidse kunsti muuseumi, tarbekunstimuuseumi, muusikariistade muuseumi, Egiptuse muuseumi ja eelajaloolist muuseumi. Kindlus on külastajatele avatud iga päev 7.00-19.30, muuseumid aga kõigil päevadel peale esmaspäeva 9.00-19.00. Kindluse ja muuseumi pilet maksab 5 eurot.

Sempione park ja Sempione kaar

Kohe Sforza kindluse taga laiub suur roheala – üks Milano tähtsamaid parke ja linnaelanike armastatumaid puhkekohti, mida ka turistid meelsasti külastavad. Sisse tasub astuda ka pargi torni (Torre Branca) ja torni tippu minna, kust avaneb vaade pargile, Porta Sempionele, kindlusele ja uutele pilvelõhkujatele. Samuti näete sealt 1807. aastal ehitatud klassikalist staadioni Arena Civica.

Mida Milanos ühe päeva jooksul omal käel vaadata?

Milanos on kõige parem liigelda ühistranspordiga (metroo, bussid ja trammid) või jalgrattaga. Kesklinn Parque Sempione, Sforza lossi, katedraali, Vittorio Emanuele II galerii, La Scala ja Kuldse nelinurga vahel on jalutuskäigu kaugusel.

Naviglio linnaossa aga jõuab hõlpsamini metroo või trammiga. Vaatamisväärsuste selline paiknemine võimaldab kõige põnevamad kohad läbi käia ühe päeva jooksul. Mida jõuab Milanos ühe päeva jooksul ära vaadata?

Käige ära Via Dante tänaval

See on üks Milano elavamaid tänavaid, mis viib Piazza del Duomo juurest Sforza kindluseni. Tänav on põhiosas autoliiklusele suletud.

Duomo katedraalist pääseb Sforza lossini muidugi ka metrooga – ainult kaks jaamavahet. Kuna vahemaa on aga nii lühike, tuleks siiski eelistada jala minekut. Via Dante ääres on rohkelt poode (taskukohaste hindadega kaup tavainimesele), aga ka baare, kohvikuid ja restorane. Kui olete seda hämmastavat kohta külastanud, mõistate, et iseseisvalt Milanot avastades näete enamuse vaatamisväärsustest ära ühe päeva jooksul.

Puhake jalgu Sempione pargis

See on üks võluvamaid kohti Milano kaardil. Sempione on tohutu park linna keskel, laiade klibuliste alleede ja kauni rohelusega. Pargi keskel on järv, üle mille viib imeilus sild (pange tähele skulptuure silla alguses). Kilpkonnad lebavad järves sammaldunud kivide ümber ja pardid pladistavad vees.

Puud, põõsad ja kogu rohelus pargis on väga kenasti pügatud ja hooldatud, kuid kõige suuremat huvi tekitavad elegantsed muruplatsid. Siin tohib murul kõndida. Paljud inimesed – nii turistid kui Milano elanikud – istuvad murul nagu linnarannas. Linlased tulevad siia jalutama või jalgrattaga sõitma, laotavad siis rätikud murule maha ja päevitavad. Turistid, kellele Itaalia kliima ei meeldi, otsivad alati puhkamiseks varjulisi kohti. Pargi lähedal asub vaatetorn (sissepääs on tasuline) ja XIX sajandil Napoleoni auks püstitatud triumfikaar. Kaar vaatab Pariisi poole.

Külastage Naviglio linnaosa

Milanos olles ei saa unustada väikest Veneetsiat, see tähendab kesklinnast edelas asuvat Naviglio linnaosa. Naviglio on kuulus oma kanalite poolest, millel endistel aegadel liikusid praamid Milanosse. Navigliosse pääseb trammiga (liin 14 Piazza del Duomo) või metrooga.

Naviglio linnaosas ääristavad kanalit mõlemalt poolt puiesteed ja kortermajad. Kanalitest suurim on Naviglio Grande. Huvitav on, et mõned head aastad tagasi oli Viale Gorizia ja Viale Gabriele D'Annunzio vahel väike välu, mille linn oli unustanud. Viimastel aastatel (ilmselt tänu siin toimunud maailmanäitusele Expo2015) otsustati sellesse kohta kaevata lai kanal, et praamid sõita saaksid. Peagi hakati töödega pihta. Rajati kunstlik kanal, ehitati kaldaid ühendav sild, kallastele rajati kaunid osaliselt puidust puiesteed platvormide, pinkide, jalutusradade ja puhkealadega. Linnaelanikud käivad siin hommikuti sörkimas , turistid jalutavad, pensionärid aga istuvad pinkidel ja loevad ajalehte.

Cimitero Monumentale

Monumentaalkalmistu on ideaalne koht päeval jalutamiseks. Palju rohelust ja vaikus! See kalmistu on kui suur vabaõhusuumeum. Alustage oma külastust suurest hoonest otse sissepääsu juures (Famedio), kus puhkavad tuntud isikud Milano ajaloost. Kui Famedios käidud, tasub võtta pisut aega, et vaadata dekoratiivseid hauakive, Kreeka templeid, obeliske ja teisi algupäraseid töid.

Külastage teadus- ja tehnoloogiamuuseumi

Leonardo da Vinci nimeline teadus- ja tehnoloogiamuuseum kujutab endast hiiglaslikku kollektsiooni dokumente teaduslikust progressist ja tehnoloogilistest avastustest alates renessansiaja algusest tänase päevani. Näha saab ka masinaid, mudeleid, suveniire ja didaktilisi pannoosid ning muistsete käsitöökodade ja õpetlaste laboratooriumide rekonstruktsioone. Mõned sektsioonid on juba iseenesest tõelised muuseumid, näiteks hiiglaslik saal vagunite ja lokomotiividega on raudteemuuseum. Muuseumis on ka Leonardo da Vinci dokumente ja leiutiste šabloone. Siia on kogutud kõige suurem kollektsioon Leonardo jooniste järgi loodud masinate mudeleid, mille valik on välja pandud Leonardo da Vinci galeriis esimesel korrusel.

Kommentaarid
Оставить комментарий

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga